NVMe или M.2 или SATA - в чем разница при выборе SSD

Для початку, варто розуміти яка різниця між SSD M.2 і SSD 2.5 дюйма і mSATA, вона полягає в різних типах підключення до материнської плати ноутбука або ПК.


З часів створення класичного накопичувача SSD 2.5" пройшло достатньо часу для появи нових форм-факторів, таких як mSATA SSD, M.2 SSD і NVMe. У цій статті ми розберемося з такою технологією як NVMe, чим вона відрізняється від стандартних дисків, що працюють на шині SATA, і чи всі диски M.2 класифікуються як NVMe.

Перш ніж купувати ssd m2 NVMe, вам варто розібратися який саме тип накопичувача підтримує ваша материнська плата комп'ютера або ноутбука. Якщо з форм-фактором SATA 2.5 і mSATA все досить зрозуміло, то з M.2 не все так просто.

Практично у всіх материнських плат ПК версій є вихід на SATA накопичувач, але не на всіх є роз'єм на материнській платі під M.2 накопичувач. Також точно йдуть справи і з материнськими платами в ноутбуках. У старіших ноутбуках є роз'єм тільки під SATA 2.5" накопичувач і максимум що можна встановити це SATA SSD накопичувач, але в більш сучасних ноутбуках з'явилися додаткові роз'єми на материнських платах під M.2 накопичувач.


Якщо на вашій материнській платі є такий слот як зазначено на фото вище, значить ви зможете встановити M.2 накопичувач.


І все було б чудово, якби M.2 Slot був одного типу і самі M.2 плати були тільки одного розміру. Але давайте все по порядку, почнемо з типів плат.


Типи SSD M2

Накопичувач M.2 існує в чотирьох підтипів: 2230 2242, 2260 і найбільш популярний 2280. Перші дві цифри вказують на ширину плати, другі дві цифри на довжину.


Тепер, коли ви знаєте чи є взагалі слот на материнській платі і яку довжину M.2 накопичувача підтримує ваша плата, переходимо до типу слота.

Є 2 типу шини на яких працює M2 - SATA або PCIe шина, а також є тип слота з ключами «M» і «B».


Як правило M2 накопичувач, що працює на SATA шині, підтримує 2 ключа «M» + «B». Накопичувач SSD M2 NVMe працює на шині PCIe і AHCI буде з одним «M» ключем.


З прикладу по картинці видно, що плату M2 SATA SSD з ключем M + B можна встановити в більшість слотів, в той час як M2 NVMe SSD з ключем «M», встановити в слот «B» фізично неможливо, тому звертайте увагу який саме слот встановлений на вашій материнській платі комп'ютера. Якщо вам потрібна більш детальна інформація про інтерфейсі і ключах, можна подивитися на wiki.


У чому відмінності M2 і NVMe

M.2 - це просто форм-фактор. Накопичувачі M.2 можуть бути у версіях SATA (наприклад, M.2 Samsung 860 EVO) і версіях NVMe (наприклад, Samsung 970 EVO)


Як ви можете помітити, ці дві плати дуже схожі зовні, але мають невелике розходження в роз'ємі підключення. SSD-накопичувачі SATA M.2 і 2,5-дюймові SATA SSD - фактично працюють з однаковими характеристиками. Накопичувачі NVMe M.2 працюють на шині PCIe, і це зовсім інші показники в пропускної здатності, вони істотно вище ніж у SATA шини.


Що таке NVMe

NVMe - це відкритий стандарт, розроблений для «незалежній Express пам'яті», який дозволяє сучасним твердотілим накопичувачам працювати зі швидкістю читання / запису, на яку здатна їх флеш-пам'ять. По суті, такий підхід дозволяє флеш-пам'яті SSD працювати безпосередньо через інтерфейс PCIe, а не через застарілу SATA технологію. Іншими словами, NVMe це опис шини, яку компонент використовує для електричного зв'язку з ПК, а не новий тип флеш-пам'яті. Це також не пов'язане з форм-фактором, тому накопичувачі NVMe можуть мати форм-фактори карт M.2 або PCIe. При обох форм-факторах компонент електрично підключається до ПК через PCIe, а не через SATA шину.

Сучасні материнські плати використовують SATA III з максимальною пропускною здатністю 600 МБ / с (або 300 МБ / с для SATA II). Завдяки цьому з'єднанню більшість твердотільних накопичувачів забезпечують швидкість читання / запису близько 530/500 МБ / с. Для порівняння: диск SATA зі швидкістю 7200 об / хв забезпечує швидкість близько 100 МБ / с в залежності від віку, стану і ступеня фрагментації. Накопичувач NVMe, забезпечує швидкість запису до 3500 МБ / с. Це в 7 разів більше, ніж у SATA!


SSD M2 сумісність

З типами, розмірами і робочими шинами M2 ми розібралися, тепер давайте розберемося з сумісністю M.2 SSD з вашим ПК або ноутбуком.

Багато виробників встановлюють на материнські плати слот для M.2 з ключем «M» і з підтримкою шини на вибір - SATA або PCIe. Тобто ви купуєте M.2 SATA або M2 NVMe і будь-який з накопичувачів буде працювати.

Але бувають випадки, коли материнська плата працює тільки на одній з двох шин, і не підтримує, наприклад новий стандарт NVMe або старий SATA. Щоб переконатися в сумісності вашої материнської плати з купується SSD M2 накопичувачем, покажу приклад з материнською платою від Asus.


Заходимо в BIOS, потім в розділ Advanced і знаходимо рядок «M.2 Configuration», далі в випадаючому меню можна побачити, що материнська плата працює підтримує SATA і PCIe шину, а слідчо на такий материнської плати буде працювати M.2 SSD як SATA, так і NVMe.

Що ж, з огляду на переваги в швидкості накопичувачів NVMe, безперечно варто звернути увагу при оновленні ПК або ноутбука. Чи підходить більш висока ціна ssd m2 nvme для вашого бюджету, особливо якщо ваше додаток, з яким ви часто працюєте активно використовує жорсткий диск або вимагає постійного читання / запису жорсткого диска.

Відео

Tags m2 ssd