Краща термопаста для комп'ютера, відеокарти чи ноутбука

Привіт всім ви на HowFixit. У цій статті проведемо тести і дізнаємося яка термопаста найкраща для комп'ютера, відеокарти або ноутбука. Також, до тестів додам рідкий метал, щоб порівняти його ефективність з термопастами. Крім того, покажу вам умови тестування та способи нанесення термопасти.

Я вибрав найпопулярніші термопасти доступні на ринку:

  • Liquid Metal Thermal Grizzly Conductonaut
  • Noctua NT-H1
  • Noctua NT-H2
  • Arctic MX-4
  • Arctic MX-6
  • Arctic Silver 5
  • Thermal Grizzly Kryonaut
  • Thermalright TF8
  • Thermaltake TG-8
  • SYY 157
  • Cooler Master MasterGel Pro V2
  • GELID GC-Extreme
  • Kingpin Cooling Kpx
  • GD900
  • Corsair XTM50
  • Corsair TM30

Відео тести кращої термопасти для комп'ютера, відеокарти чи ноутбука


Найкраща термопаста для процесора ПК

Всі комплектуючі для тестового стенду я використовую тільки нові, щоб унеможливити похибки в тестах через знос електролітичних конденсаторів, інтегрованих мікросхем та інших пасивних електронних компонентів.

Моя конфігурація тестового стенду:

  • Процесор Intel Core i9-10850k
  • Материнська плата Asus ROG Strix Z490-i Gaming
  • Оперативна пам'ять DDR4 Corsair Dominator Platinum
  • Блок живлення Seasonic Focus GX-1000W
  • Система водяного охолодження для процесора NZXT Kraken x63 280mm


Для найбільш коректних результатів температурного тесту, найкраще використовувати рідинну систему охолодження, оскільки повітряна система охолодження може мати похибки, пов'язані з нестабільною швидкістю обертання вентилятора, типом кріплення радіатора або низькоефективним відведенням тепла.

Скільки термопасти слід наносити на процесор

Зазвичай це крапля за розмірами з горошину. Якщо ви не впевнені, скільки потрібно видавити термопасти з тюбика, краще нанести з невеликим запасом. При установці та фіксації кулера, під тиском радіатора, зайва термопаста буде видавлена з поверхні процесора. Набагато гірше, якщо ви видавите замало термопасти.

Спосіб нанесення термопасти на процесор

Я розподіляю рівним шаром термопасту по всій поверхні процесора, це найпоширеніший спосіб нанесення термопасти. Але не завжди цей спосіб може бути зручним, наприклад, термопаста Arctic MX-6 має в'язку структуру і сам виробник рекомендує наносити пасту точковим методом. Якщо до термопасти додається інструкція – можете дотримуватися цих правил, якщо ні – розподіляйте рівним шаром, як це роблю я.


Тестові умови термопаст та рідкого металу

Мій тестовий стенд зібраний без корпусу, завдяки чому тепле повітря не акумулюється навколо системи охолодження, це дає найкращу вентиляцію та гарантує однакові умови для кожного окремого тесту.


Постійна кімнатна температура зафіксована на одному рівні завдяки термостату та системі кондиціювання повітря, тому умови тестування однакові для всіх термопаст.

Для навантаження на процесор я використовую програму AIDA64 та HWiNFO для моніторингу температури.

Для стабільної роботи процесора в налаштуваннях bios напруга живлення процесора зафіксована на 1,2489v.

У налаштуваннях windows режим живлення встановлено на "висока продуктивність".

Перед тим, як зняти показник ефективності термопасти, я роблю попередній прогрів системи за допомогою стресс-тесту до 40 хвилин, а потім проводжу три стресс-тести по 20 хвилин для отримання середнього показника.



Результат тестів термопасти та рідкого металу на процесорі комп'ютера

  1. Thermal Grizzly Conductonaut Liquid Metal — 70°C
  2. Noctua NT-H1 — 74,1°C
  3. Arctic MX-6 — 74,1°C
  4. Thermal Grizzly Kryonaut — 74,25°C
  5. Thermalright TF8 — 74,3°C
  6. SYY 157 — 74,33°C
  7. Cooler Master MasterGel Pro V2 — 74,38°C
  8. GELID GC-Extreme — 74,44°C
  9. Noctua NT-H2 — 74,58°C
  10. Kingpin Cooling Kpx — 74,64°C
  11. Arctic MX-4 — 74,7°C
  12. GD900 — 74,79°C
  13. Thermaltake TG-8 — 74,8°C
  14. Arctic Silver 5 — 75,8°C
  15. Corsair XTM50 — 76°C
  16. Corsair TM30 — 76.2°C

На першому місці, з найкращими показниками – рідкий метал.

Найвищу теплопровідність має Noctua NT-H1 і Arctic MX-6 термопаста.

Але, якщо придивитися уважніше, то температурні результати всіх термопаст відрізняються на соті частки градуса. Різниця між найкращою термопастою та гіршою становить не більше 3 градусів Цельсію.


Чому такі незначні результати - Все просто, правда в тому, що всі топові виробники термопаст давно навчилися робити ефективний склад для свого продукту і різниця між ними дуже незначна.

Яку термопасту вибрати - Ви можете вибрати будь-яку і бути впевненим, що вона чудово впорається зі своїми завданнями.

Чому така суттєва різниця в ціні між цими термопастами - Різниця в ціні через термін придатності термопасти, а саме, все упирається під час висихання термопасти. Висока температура сушить пасту протягом тривалого часу і важливим є показник, як довго термопаста залишається вологою. Наприклад, термопаста GD900 найдешевша зі списку, вона рідкіша і втрачає свої теплопровідні властивості досить швидко, термін служби до 1 року. Паста Arctic MX-6 за своїми властивостями густіша та термін ефективної теплопередачі до 3 років.

Ви можете застосувати рідкий метал, якщо ваш комп'ютер працює під великими навантаженнями або ви вирішили розігнати процесор і важливий кожен градус Цельсія, але застосування рідкого металу відрізняється від термопасти, тому я маю окреме відео про рідкий метал, рекомендую подивитися його.


Краща термопаста для відеокарти

Тестуватиму термопасту і рідкий метал я буду на відеокарті Nvidia GeForce GTX 1070 зі штатною системою охолодження і фіксованою швидкістю обертання вентилятора.


Спосіб нанесення термопасти на графічний процесор залежить від типу пасти. Noctua NT-H1 я розподіляю рівним шаром по всій поверхні кристала, але не до кожної пасти цей спосіб застосовується, наприклад термопаста Arctic MX-6 має більш в'язку структуру і сам виробник рекомендує наносити пасту точковим методом. Якщо до термопасти додається інструкція - можете дотримуватися рекомендацій, якщо ні - розподіляйте пасту рівним шаром.

Тестовий стенд зібраний без корпусу, завдяки чому тепле повітря не акумулюється навколо відеокарти. Кімнатна температура зафіксована на одному рівні завдяки термостату, що гарантує однакові умови для кожного окремого тесту.


Для постійного навантаження на графічний процесор я використовую програму FurMark та програму HWiNFO для моніторингу температури.

Тривалість тесту – до 20 хвилин у режимі "burn-in test".

Результат тестів термопасти та рідкого металу на відеокарті

  1. Thermal Grizzly Conductonaut Liquid Metal — 56°C
  2. Thermalright TF8 — 56°C
  3. Arctic MX-6 — 56°C
  4. Arctic MX-4 — 57°C
  5. Noctua NT-H1 — 57°C
  6. Arctic Silver 5 — 57°C
  7. Thermaltake TG-8 — 57°C
  8. GD900 — 57°C
  9. Thermal Grizzly Kryonaut — 57°C
  10. Corsair XTM50 — 57°C

Рідкий метал не дав значних результатів, порівняно з термопастами.

За результатами тестів, найкраща термопаста для відеокарти Thermalright TF8 та Arctic MX-6. Ці дві пасти мають густіший склад і цілком ймовірно, у випадку з графічним процесором це дає кращу теплопровідність. Однак інші термопасти поступаються лише на один градус за цельсієм.

Можна зробити висновок, що всі ці термопасти непогано впоралися з тепловіддачею для графічного процесора, проте ніхто не скасовував термін придатності та час висихання термопасти. Висока температура сушить пасту протягом тривалого часу і важливо, як довго термопаста залишається вологою. В даному випадку густіші термопасти краще підійдуть для тривалого застосування під час роботи на високих температурах.


Краща термопаста для ноутбука

Тестувати термопасту та рідкий метал я буду на ноутбуці Dell G7 7790 на базі процесора Intel Core i7-9750H та графічного процесора Nvidia GeForce GTX 1660Ti.


Як видалити термопасту з поверхні процесора ноутбука, якщо вона сильно засохла. Використовуйте ватний тампон та ізопропіловий спирт від 90% або вище.

Скільки термопасти слід наносити на процесор. Зазвичай це невелика крапля, але якщо ви не впевнені, скільки потрібно видавити термопасти з тюбика, краще нанести з невеликим запасом. При установці системи охолодження під тиском термотрубки зайва термопаста буде видавлена з поверхні кристала процесора. Набагато гірше, якщо ви нанесете замало термопасти.


Спосіб нанесення термопасти. Основна мета - це зведення до мінімуму мікроскопічних повітряних зазорів і нерівностей між поверхнею процесора і радіатора. Я використовую спосіб рівномірного розподілу термопасти на всій поверхні кристала процесора. Вважаю найкращим цей спосіб нанесення термопасти для процесора ноутбука.

Для навантаження на процесор та відео ядро ноутбука я використовую програму AIDA 64, для моніторингу температури програму HWiNFO.

У налаштуваннях windows режим живлення встановлено на "висока продуктивність".

За допомогою стресс-тесту, 40 хвилин попередньо прогріваю систему, потім проводжу три стресс-тесту по 20 хвилин для отримання середнього показника термопасти.



Результат тестів термопасти та рідкого металу на ноутбуці

  1. Thermal Grizzly Conductonaut Liquid Metal — 78°C
  2. Thermal Grizzly Kryonaut — 81°C
  3. TF8 Thermalright — 82°C
  4. Arctic MX-6 — 82°C
  5. Noctua NT-H1 — 82°C
  6. Arctic MX-4 — 82°C
  7. Thermaltake TG-8 — 82°C
  8. GD900 — 83°C
  9. Corsair XTM50 — 83°C
  10. Arctic Silver 5 — 84°C

Рідкий метал показав найкращий результат теплопровідності для ноутбука.

Найвищою теплопровідністю має термопаста Thermal Grizzly Kryonaut.

Якщо ви подивіться уважніше, різниця між найкращою і гіршою термопастою, не більше трьох градусів за Цельсієм.

Чому така незначна різниця між термопастами - Все просто, топові виробники термопаст давно навчилися робити ефективний склад для свого продукту і різниця між ними дуже незначна.

Яку термопасту вибрати для ноутбука - Ви можете вибрати будь-яку з представлених і бути впевненим, що вона чудово впорається зі своїми завданнями.

Чому є суттєва різниця в ціні між термопастами - Термопаста як і будь-який інший продукт має термін придатності та час висихання, від чого втрачає свої теплопровідні властивості. Висока температура процесора сушить пасту протягом тривалого часу і важливим є показник, як довго термопаста залишається вологою. Наприклад, термопаста GD900 найдешевша з усіх представлених, вона рідкіша і втрачає свої теплопровідні властивості досить швидко, термін ефективної роботи до 1 року. Наприклад термопаста Noctua NT-H1 густіша, термін ефективної роботи до 3 років. Однак, коли ви розумієте ноутбук для чищення системи охолодження від пилу, швидше за все вам доведеться зняти термотрубку, а отже, потрібно буде нанести нову термопасту. Якщо ви робите чистику ноутбука від пилу один раз на рік, тоді тривалість висихання термопасти для вас не критична.

Рідкий метал для ноутбука - дійсно має найкращі показники ефективної теплопровідності. Якщо ви використовуєте ноутбук для рендерингу, геймінгу або інших складних завдань, які смажать ваш процесор, тоді варто спробувати рідкий метал, проте спосіб застосування рідкого металу відрізняється від нанесення термопасти, тому про рідкий метал я розповім в окремому відео.


І насамкінець, якщо ваш ноутбук перегрівається, рекомендую подивитися моє інше відео - як виправити перегрів ноутбука. Я покажу вам всі кроки щодо усунення перегріву системи, андервольтинг процесора та інші ефективні способи зниження температури.

Related Articles

Підставка для ноутбука

Підставка для ноутбука

Проводимо тест наскільки ефективна охолоджуюча підставка для ноутбука і чи зможе суттєво знизити перегрів ноутбука.

Як виправити перегрів ноутбука

Як виправити перегрів ноутбука

Посібник з усунення перегріву ноутбука, від програмних рішень до андервольтингу процесора та перевірки системи охолодження.

Tags термопаста