Тестуємо ефективність охолоджуючої підставки для ноутбука
Думаю, багато хто має ноутбук, особливо якщо це ігровий ноутбук, стикалися з проблемою перегріву і замислювалися про покупку охолоджуючої підставки. У цій статті з'ясуємо в яких випадках охолоджуюча підставка ефективна, а в яких випадках вона не дає результату в охолодженні і ще перевіримо, чи є якийсь ефект від вакуумного вентилятора. Рекомендую подивитися відео нижче, в кінці дам кілька порад, що робити якщо навіть охолоджуюча підставка не вирішить проблему з перегрівом.
Відео-тест охолоджуючої підставки для ноутбука
Перш ніж купувати охолоджуючу підставку для зниження температури процесора і відеокарти, переконайтеся що ваш ноутбук не перегрівається через забитої пилом системи охолодження. Якщо ви ніколи не чистили ноутбук і не змінювали термопасту, швидше за все, саме в цьому причина перегріву ноутбука. На каналі HowFixit і в розділі інструкцій зібрано безліч мануалів, за допомогою яких, ви зможете самостійно провести чистку ноутбука і, якщо після чистки перегрів залишається, тоді переходимо до охолоджуючої підставки.
Спочатку варто розібратися, чи буде ефективна охолоджуюча підставка в парі саме з вашим ноутбуком. Для прикладу я взяв кілька ноутбуків, різних виробників, щоб продемонструвати вам в яких випадках охолоджуюча підставка буде давати реальний результат в охолодженні системи.
Перше що вам необхідно зробити, це перевернути свій ноутбук і перевірити, чи є на нижній кришці отвори для вентиляції. Наприклад, у ноутбука Dell G5 на нижній кришці корпусу є решітка для вентиляції.
Якщо зняти кришку, видно що є прямий доступ для обдування через ці отвори, а також тут є доступ до тепло проводять трубках системи охолодження ноутбука.
В даному випадку, можна зробити висновок, що охолоджуюча підставка може бути ефективна в парі з цим ігровим ноутбуком і зараз це перевіримо.
Тест буду проводити в програмі AIDA64 в режимі стрес-тест тривалістю мінімум 15 хвилин. Характеристики тестованого ноутбука dell g5; процесор Core i7-8750H і дискретна відеокарта GeForce GTX 1050Ti.
Перший 15ти хвилинний тест без охолоджуючої підставки показує температуру 73-76 градусів за Цельсієм.
Другий 15ти хвилинний тест вже проводимо з охолоджувальною підставкою і отримуємо 68-73 градусів за Цельсієм.
І для експерименту проведемо третій 15ти хвилинний тест з охолоджувальною підставкою і ще знімемо нижню кришку, щоб підставка безпосередньо охолоджувала тепло-провідні трубки системи охолодження ноутбука. У підсумку, ми отримуємо 67-72 градуси за Цельсієм.
Результат мінус 6 °C. На цьому не зупиняємося і перевіримо ефективність охолодження на інших ноутбуках.
Наступний тестований ігровий ноутбук MSI GE62 c процесором Core i7-6700HQ і дискретною графікою GeForce GTX 960M. У цій моделі ноутбука, я б сказав, найбільш ідеальна нижня кришка для охолоджуючої підставки, тут є отвори для обдування вентиляторів і добре розкриті для обдування мідні трубки системи охолодження.
Проводимо два 15 ти хвилинного стрес-тесту і отримали наступні результати:
Як бачимо ефект є, однак, не дуже істотний, мінус 4 °C.
Наступний тестований ігровий ноутбук ASUS FX504 c процесором Core i5-8300H і дискретною графікою GeForce GTX 1050Ti. Як бачимо, у цій моделі ноутбука дуже скромні отвори для обдування, але все ж вони є.
Також проводимо два стрес тесту і отримуємо такі результати:
В цьому випадку результат дійсно дивує. Не дивлячись на дуже скромні отвори для обдування нутрощів, ефективність охолоджуючої підставки явно помітна і знизила температуру на 13 °C.
Далі йде ноутбук Asus ROG Zephyrus GX501. Цю модель я взяв як приклад ноутбука, в якому взагалі немає сенсу використовувати охолоджуючу підставку, тому як на нижній кришці немає ніяких отворів для обдування системи.
У цього ноутбука така конструкція, що вдув для вентиляції розташований на внутрішній частині корпусу ноутбука, вище клавіатури. Цей ноутбук є відмінним прикладом, де немає сенсу купувати підставку для охолодження. У випадку з Asus ROG Zephyrus допоможе тільки андервольтінг процесора.
Все те ж саме і з ноутбуком Dell XPS 9365 у якого нижня кришка повністю закрита.
Так само і з Apple MacBook Pro і моделями Apple MacBook Air. Нижні кришки корпусу цих ноутбуків без решіток вентиляції, і єдине що тут можна зробити, це своєчасно чистити від пилу і замінювати термопасту.
Наступний ноутбук ASUS UX461. Це досить цікавий випадок і не спроста я взяв його як приклад. На нижній кришки корпусу можна помітити грати для вентиляції, але, якщо зняти нижню кришку, можна помітити, що ця решітка не дає прямий доступ для обдування системи охолодження.
В цьому випадку підставка буде охолоджувати якусь частину материнської плати і це не дає ніякого ефекту в охолодженні, тому, перш ніж купувати охолоджуючу підставку, переконайтеся що грати вентиляції веде на систему охолодження ноутбука.
Ефективність вакуумного вентилятора
Тепер протестуємо ефективність вакуумного вентилятора в парі з охолоджувальною підставкою. Принцип роботи вакуумного вентилятора дуже простий, він встановлюється впритул до грат і примусово витягує гаряче повітря.
У комплект входять силіконові насадки і у всіх чотирьох силіконових насадок різні розміри і різний кут нахилу.
Далі, приміряєте яка з насадок має максимальне примикання до вентиляційної решітки вашого ноутбука і по суті все, всі умови виконані.
Але тут ви повинні розуміти, що цей вакуумний вентилятор не універсальний у всіх випадках і швидше за все не підійде для будь-якого ноутбука, тому як, корпус кожного ноутбука індивідуальний і в якихось випадках він не буде примикати впритул до грат.
Для цього тесту я взяв максимально гріється ноутбук на базі процесора Core-i7 3630QM і дискретною графікою GeForce GT 650M.
- без охолоджуючої підставки температура дуже висока - 96 °C
- далі тестуємо з охолоджувальною підставкою і ще знімемо кришку для прямого обдування теплопровідної трубки. Отримуємо значне зниження температури до 81 °C
- Вакуумний вентилятор в комплекті з охолоджувальною підставкою, температура опускається до 77 °C
У підсумку знизили температуру на цілих 19 °C. Вакуумний вентилятор дійсно допомагає знизити нагрів до 5 °C, але, повторюся, ні до кожного ноутбука він підійде.
Як вибрати підставку для ноутбука
Як вибрати охолоджувальну підставку - тут взагалі все просто! При виборі охолоджуючої підставки, головне, щоб вона підходила за розмірами самого ноутбука. Розмір 13-ти і 17-ти дюймового ноутбука відрізняється і слідчо, підставка повинна відповідати розмірам ноутбука.
Кількість і розташування вентиляторів на підставці - краще брати підставку з трьома або краще п'ятьма вентиляторами, щоб напевно охоплювало всю нижню кришку корпусу ноутбука.
Підсумки тестів охолоджуючої підставки для ноутбука
Охолоджуюча підставка дійсно ефективна, але як ви могли помітити, рівень ефективності охолоджуючої підставки для кожного ноутбука різний. Найважливіший критерій для застосування підставки, це наявність вентиляційного отвору на нижній кришці ноутбука. Якщо ноутбук почищений від пилу, тоді за рахунок охолоджуючої підставки у вас вийде знизити нагрів від 5 °C і до 15 °C в залежності від вашого ноутбука.
Вакуумний вентилятор теж може бути корисним і знизити температуру на пару градусів, але не варто очікувати від нього більшого, і ще, через специфіку застосування він може не підійти до ноутбука.
В нашому сервісному розділі ви знайдете інструкції по розбиранню й чищенню ноутбука від пилу і заміні термопасти. Крім того, не забудьте зайти на наш YouTube канал, поспілкуватися з нами в Instagram і FaceBook, щоб бути завжди в курсі нових подій.
Related Products
Антистатичні пінцети
Набір антистатичних пінцетів для ремонту і обслуговування електронної техніки. Незамінна річ при роб..
149
Набір викруток How-Fixit
Що входить в набір викруток: 1. Алюмінієвий кейс - 1шт. 2. Ручка-викрутка - 1шт. 3. Змінні насадк..
399
Opener
Допоміжний інструмент для розбирання електронних пристроїв і не тільки! Opener - інструмент який об..
125
Магнітний килимок
Теперь вы можете перестать беспокоиться о том, как бы запомнить порядок открученных винтов, и сосред..
158