Все що потрібно знати про оперативну пам'ять для ноутбука

Виробники оперативної пам'яті

Ринок оперативної пам'яті (ОЗУ) для ноутбуків в поточний момент представлений величезною кількістю виробників. Так в продажу можна зустріти ОЗУ від всім відомих компаній, наприклад, Samsung, Kingston, Hynix, Corsair; так і оперативну пам'ять від виробників менш відомих, наприклад, Nanya, GoodRam, Crucial, Team, Transcend, Kingmax. У колишні часи при покупці оперативної пам'яті грала роль сумісності виробників, зараз же це практично не має значення, навіть не дивлячись на те, що прецеденти несумісності напевно є і про всяк випадок краще використовувати ОЗУ одного виробника.

Як же зупинитися і вибрати хоча б виробника, адже той факт, що розкручена торгова марка сама по собі не є еквівалентом якості. А в даному випадку виробник частіше саме торгова марка. А причиною тому, що далеко не завжди оперативна пам'ять працює на основі чіпів пам'яті того ж виробника, ім'я якого гордо написано на наклейці самого модуля. Простіше кажучи планка ОЗУ Corsair, наприклад, а чіпи пам'яті на ній Samsung, ну або Hynix. Це пояснюється досить просто: список виробників оперативної пам'яті сильно відрізняється від списку виробників самих чіпів пам'яті. Що б було ще зрозуміліше ось список найбільш великих виробників чіпів оперативної пам'яті:

  • Samsung
  • Hynix
  • Micron
  • Elpida
  • Nanya

І сенс в тому, що найбільш оптимально брати оперативну пам'ять від виробників, які самі виробляють чіпи пам'яті, які ж використовуються для своєї продукції. Причин тому кілька.

По-перше, купуючи наприклад, Samsung, можна чітко розуміти, що повний цикл виробництва виконувався під контролем самого Samsung. І таким чином дещо простіше хоч якось суб'єктивно очікувану якість оцінювати. Так як купуючи просто торгову марку неможливо однозначно знати хто насправді займався виробництвом.

Другий важливий момент - у вартості купується ОЗУ буде закладена рентабельність тільки виробника, а не виробника і торгової марки. І якщо це не завжди зробить оперативну пам'ять прям дешевим, як приклад той же Samsung, то хоча б гарантує, що ймовірно більший відсоток вартості було закладено саме в виробництво, а не просування наприклад.

Можна звичайно купувати ОЗУ і від торгових марок, з імовірністю 99% проблем з ним виникнути не повинно, просто керуючись таким принципом, легко можна відсіяти значну частину виробників, керуючись цілком об'єктивним критерієм.

Яка оперативна пам'ять краще при виборі ноутбука

Для початку потрібно сказати, що поточний ринок ноутбуків представлений у вигляді пристроїв, які працюють на DDR3L або DDR4. Легко здогадатися що DDR3L - третє покоління оперативної пам'яті, а DDR4 - четверте. Як і з будь-яким іншим залізом в рамках серії правило «новіше - краще» тут працює, але потрібно розуміти, що умовні 20% додаткової продуктивності обійдеться приблизно в 30% додаткової вартості, і це якщо порівнювати тільки вартість самої пам'яті. Та й приріст в продуктивності може бути практично не відчутний, якщо процесор бюджетний або завдання, що виконуються ноутбук не ємні. Якщо потрібна висока продуктивність: сучасні ігри, ємні завдання на зразок обробки відео - DDR4 можна розглядати як кращу оперативну пам'ять для ноутбука. Якщо ж ноутбук буде використовуватися для завдань простих: офіс, інтернет, фільми подивитися та інше - DDR3L цілком достатній. Але це все відноситься тільки до моменту вибору нового ноутбука, так як якщо ноутбук вже куплений, ніякі магічні маніпуляції не зможуть зробити його апгрейд з підвищенням покоління оперативної пам'яті.

Як вибрати оперативну пам'ять для ноутбука

Перше, що потрібно запам'ятати при покупці пам'яті для ноутбука - SO-DIMM, це саме форм-фактор або розмір, простіше кажучи, оперативна пам'ять для ноутбуків. Далі при виборі пам'яті крім безпосередньо її виробника і покоління так само є пара параметрів, які можуть впливати на її вибір. Найбільш короткий опис будь-якого ОЗУ виглядає приблизно як DDR3L-1600, або DDR4-1866. Де перша частина - покоління, друга - частота пам'яті, простіше кажучи швидкість її роботи. І що стосується з частоти - все досить просто: більше значить краще. Але є один вкрай важливий момент: якщо купується додаткова планка оперативної пам'яті, і поточна буде працювати в парі з новою, то бажано купувати оперативну пам'ять як мінімум такої ж частоти, як і поточний, так як при роботі в парі, якщо частоти двох планок НЕ збігаються, працювати вони будуть з частотою більш повільної планки. І навпаки покупка нової планки з частотою вище поточної не має сенсу, так як нова швидша пам'ять буде працювати на загальній частоті зі старим ОЗУ. Тобто якщо, наприклад, в ноутбуку було 4GB DDR3L-1600, і в нього купити і поставити ще 4GB DDR3L-1333, то ці дві планки будуть працювати як 8GB DDR3L-1333.

Як дізнатися яка встановлена оперативна пам'ять

Наведемо два способи як можна дізнатися яка оперативна пам'ять варто в ноутбуці, перший - можна скористатися такою програмою як AIDA64 Extreme, зайти в розділ комп'ютер> сумарна інформація. Програма покаже який тип пам'яті використовується і на якій шині працює пам'ять, а також вкаже скільки планок встановлено, виробника і таймінги. Так само існує безліч інших програм, які показують докладну інформацію за встановленою пам'яті, але мені більше подобається ця програма, в не так же можна зробити тест оперативної пам'яті.


Як зробити стрес тест оперативної пам'яті

Щоб зробити зробити тест оперативної пам'яті в windows з використанням тієї ж AIDA64 необхідно зайти в розділ «stress test», далі вибрати тестовані пристрої і натиснути на кнопку «start».


Другий спосіб як дізнатися оперативну пам'ять ноутбука

Припустимо програма не відображує тип вашої пам'яті або якщо мета докупити додатково планку оперативної пам'яті, самий просто порада - купувати планку з максимально схожою написом, а саме точною відповідністю PC3L-12800S, і бажаним відповідністю наступних частин найменування. Кілька ускладнює справу, то що таку просту форму записи характеристик практикують деякі виробники і частіше доводиться на самій пам'яті спостерігати напис формату PC3-12800S-11-10-C3. Тобто що б напевно дізнатися підтримувану оперативну пам'ять, необхідно буде зняти планку пам'яті і подивитися маркування, зазначену на наклейці.


PC3 — покоління пам'яті, розшифровується як DDR3, аналогічно при PC4 - DDR4.

PC3L — DDR3L, остання буква L означає що пам'ять типу Low Voltage - низьковольтна, працює при напрузі 1.35 вольт, а стандартна DDR3 працює при 1.5 вольт. Типу пам'яті DDR3L може працювати і в ноутбуках де використовується стандартний тип пам'яті DDR3, але в ноутбуках де використовується тільки DDR3L не може працювати стандартний тип пам'яті DDR3.

12800 — якщо просто, то це теж швидкість роботи, але не частота, а інший показник, з назвою більш складним, яке в загальному то не обов'язково до згадки. Для відомості різних написів до єдиної системи обчислення можна просто запам'ятати: 12800 = 1600 mhz, 14900 = 1866 mhz, 17000 = 2133 mhz, 19200 = 2400 mhz.

11-12-С3 — кажучи простою мовою стандартні тайминги роботи планки. Їх збіг в парі бажано, але не обов'язково, так як в більшості випадків навіть якщо вони і відрізняються - система сама вибере відповідний для обох планок режим роботи.

Скільки потрібно оперативної пам'яті для комфортної роботи в Windows

Тут звичайно все дуже залежить від вимог самого користувача, так як навіть звичка тримати відкритим велику кількість вкладок браузера може дуже сильно вдарити по запасу вільної пам'яті, вже дуже сучасний веб поглинає ресурсів. Можна встановити певний мінімальний необхідний поріг обсягу оперативної пам'яті, нижче якого робота на конкретній операційній системі буде некомфортна. І з урахуванням найбільш часто використовуваних операційних систем в даний час:

  • 4Gb для Windows 10
  • 4Gb для Windows 8 / 8.1
  • 4Gb для Windows 7 64bit
  • 2Gb для Windows 7 32bit.

Це обмеження відчувається особливо сильно на деяких бюджетних ноутбуках останніх років, де нормальної можливості поставити операційну систему нижче Windows 10 немає, а слот під оперативну пам'ять всього одні або зовсім немає слотів і додати ОЗУ немає можливості. Так що тут потрібно бути уважним.

Чи можна додати оперативну пам'ять в ноутбук

Однозначної відповіді на це питання немає, причиною тому є неоднозначна політика виробників ноутбуків щодо цього питання: іноді вона цілком адекватна і навіть в бюджетних ноутбуках виробник встановлює два слота під ОЗУ, іноді це один, який може бути, як зайнятий, так і немає, а іноді слотів немає взагалі і пам'ять розпаяна на материнській платі. Як визначити чи є вільні слоти під оперативну пам'ять до покупки самого ноутбука, вважаю, краще що можна зробити - пошук інформації в інтернеті, який не завжди увінчається успіхом. Як варіант, ви можете написати в техпідтримку виробника, задавши питання щодо конкретної моделі і наявності в ній додаткових слотів оперативної пам'яті. Ще один спосіб, зайти на наш YouTube канал і подивитися відео з розбирання або додаванню оперативної пам'яті, і дізнатися, чи є додатковий слот у вашій моделі ноутбука.

Крім того, обов'язково варто враховувати не тільки наявність вільного слота, а й обмеження процесора. Так допустимо Intel Pentium N4200 підтримує максимум 8GB оперативної пам'яті, а Intel Core i5-8250U - 32GB. І будь в ноутбуках з цими процесорами хоч десять слотів - більше обмеження процесора визначатися не буде. У будь-якому випадку цю інформацію легко можна дізнатися на офіційному сайті в характеристиках процесора.

Related Articles

Вперше приступаючи до ремонту ноутбука

Вперше приступаючи до ремонту ноутбука

Все що потрібно знати вперше приступаючи до ремонту ноутбука. Як розібрати і зібрати ноутбук не зашкодивши і нічого не зіпсувавши. Ми розкриваємо основні запобіжні заходи при розбиранні.

Вибираємо кращу термопасту для ноутбука

Вибираємо кращу термопасту для ноутбука

Дізнайтеся яка краща термопаста для ноутбука і комп'ютерного процесора, проводимо тест порівнюючи з термопастою Noctua NT-H1, Arctic MX-4, GD900, HY810, HY880, Zalman ZM-STG2, HY510, HY710, HY610.

Перенесення системи на SSD

Перенесення системи на SSD

Як на ноутбуці перенести Windows на SSD. Розглянемо 3 безкоштовні програми для перенесення системи з hdd на ssd

Що потрібно знати при покупці бу ноутбука

Що потрібно знати при покупці бу ноутбука

Детальне керівництво перевірки і тестів при покупці бу ноутбука. Корисні програми і наші поради що необхідно запитати у продавця.

Tags Стаття, ОЗУ