Що потрібно знати при покупці бу ноутбука
Як перевірити бу ноутбук перед придбанням - за допомогою цієї інструкції, ризик покупки ноутбука бувшиго у використанні буде зведений до мінімуму. Якщо ви зважилися купити бу ноутбук, його обов'язково потрібно повністю перевірити і протестувати, особливо це стосується ноутбуків з дискретною відеокартою. Так само зі свого досвіду розповім які питання рекомендується задавати, щоб виключити недобросовісного продавця.
Відео
Перед зустріччю з продавцем скачайте всі необхідні програми для тестів і запишіть їх на флешку. Ще візьміть з собою SD-карту для перевірки кард-рідера, навушники для перевірки роз'єму mini jack, диск dvd-rw (якщо в ноутбуці є оптичний привід).
Зустріч з продавцем, бажано, призначити в якомусь торговому центрі або кафе де буде можливість підключити ноутбук до інтернету через Wi-Fi і до електромережі 220в для перевірки працездатності блоку живлення ноутбука. Попросіть продавця щоб він встановив всі необхідні драйвера на ноутбук
Як перевірити б/у ноутбук - зовнішня перевірка
При зустрічі не варто відразу включати ноутбук, візьміть його в руки, переверніть і перевірте зовнішній вигляд болтиков на їх цілісність.
Із заводу капелюшки гвинтиків повністю чорні і якщо ноутбук розбирався, ймовірно за все капелюшки гвинтиків будуть злизані в місцях поглиблення для викрутки. Буває таке що може взагалі болтиков не вистачати на нижній кришки, це явний слід того що ноутбук розбирався недосвідченим майстром. По торцях ноутбука, в місцях стику двох половин корпуса, зверніть увагу на сліди пошкодження пластика. Якщо ви помітили сліди розбирання, задайте запитання продавцеві, з якої причини розбирався ноутбук. Щодо того, які питання задавати продавцеві розберемо пізніше.
Переходимо до огляду петель ноутбука, це дуже важливий момент особливо якщо ноутбук вже більше року в використанні. При відкритті кришки ноутбука зверніть увагу на кут корпусу де розташовані петлі - петля не повинна виламувати корпус ноутбука зсередини.
Якщо під час відкриття кришки матриці, корпус видає якийсь навіть незначний тріск - значить кріплення петель починають ламатися. Кришка матриці повинна чітко фіксуватися в будь-якому положенні. Паралельно огляньте корпус на наявність тріщин або вм'ятин на корпусі, які можуть свідчити про падіння ноутбука.
При включенні ноутбука перейдіть в властивості комп'ютера і перевірте достовірність даних з тими, що були вказані в оголошенні. Далі перейдіть в диспетчер пристроїв і перевірте наявність дискретної відеокарти (якщо відеокарта була заявлена в ноутбуці), а також повинні бути встановлені всі драйвера на всі пристрої. Перевірте параметри екрана. Якщо купується ноутбук з підтримкою матриці Full HD, дозвіл повинен бути 1920x1080.
Підключіть ноутбук до електромережі і перевірте індикатор електроживлення. У основи роз'єму живлення ноутбука, поворушіть вставлений штекер в ноутбук, якщо при ворушінні індикатор живлення блимає - значить роз'єм живлення або коннектор адаптера пошкоджені.
Це був поверхневий огляд ноутбука, тепер перейдемо до тестів.
Як протестувати б/у ноутбук перед придбанням
Почніть тести з портів введення-виведення ноутбука: підключіть навушники і перевірте звук, вставте SD-карту пам'яті в картрідер і підключіть флешку до кожного USB порту.
Тестуємо Wi-Fi
Підключіться до Wi-Fi точки доступу і перевірте з'єднання з інтернетом перейшовши на сторінку з онлайн тестом клавіатури. У разі поганого Інтернет-з'єднання, роздайте Wi-Fi за допомогою вашого смартфона. На iPhone iOS і сучасних Android така можливість давно вже доступна.
Тестуємо клавіатуру
Після того, як перевірили підключення до бездротової мережі, протестуємо клавіатуру. Онлайн тест клавіатури можна провести на нашому сайті - тест клавіатури. Тест клавіатури звичайнісінький, натискаєте на кнопки і перевіряєте працездатність кожної. Натискаючи на клавіші клавіатури звертайте увагу на залипання і хід клавіші, якщо клавіатура заливалася якоюсь солодкою рідиною - буде характерний хруст при натисканні на кнопку.
Перевіряємо оптичний DVD привід
Щоб розуміти в якому стані лазер dvd приводу, найкраще перевіряти використовуючи саме DVD-RW диск, тому як навіть майже сівший лазер приводу може вдало прочитати звичайний диск. Якщо ви купуєте ноутбук з оптичним приводом з метою записувати дані на DVD носій, рекомендую зробити запис файлів з вашої флешки на dvd-rw диск.
Програми для тестів б/у ноутбука перед покупкою
Для тестів знадобиться всього три програми: Aida64, FurMark, SSDlife
Перевіряємо батарею ноутбука на знос
Перевіримо знос батареї ноутбука за допомогою програми Aida64. Запускаємо програму, переходимо в розділ комп'ютер і тиснемо на електроживлення.
Тут ви знайдете необхідні дані за ступенем зносу акумулятора ноутбука, ємності і часу роботи, при поточному навантаженні на процесор і яскравості підсвічування матриці. Для кращого розуміння в якому стані акумулятор ноутбука, можна паралельно запустити фільм або відео на YouTube, і дивитися як швидко розряджається батарея під час програвання відео.
Перевіряємо SMART жорсткого диска
Далі переходимо в розділ зберігання даних і вибираємо SMART. У цих даних можна подивитися історію роботи і стан жорсткого диска або SSD накопичувача. Звичайно правильніше було протестувати жорсткий диск на биті сектора, але цей тест досить довгий і вимагає певних навичок запускати образи завантаження, тому будемо дивитися на SMART показники. Якщо в стовпчику «ID» буде стояти галочка - показник в нормі, якщо показник поганий - знак оклику, або хрестик.
Розшифровка важливіших SMART значень:
Start/Stop Count – показник кількості зафіксованих циклів запуску / зупинки шпинделя жорсткого диска.
Power-On Time Count - показує загальну кількість годин в робочому стані жорсткого диска.
Power On/Off Retract Cycle - показує кількість зафіксованих циклів повного включення і відключення жорсткого диска.
Reallocated Sectors Count – найважливіший показник при огляді жорсткого диска який показує кількість "перепризначених секторів". Якщо магнітної голівці жорсткого диска не вдається при декількох проходах виконати читання, запис або верифікацію осередки, буде відбуватися "перенаправлення" на її резерв, отже, фізично цей перепризначений сектор більше не буде використовуватися.
Reallocation Event Count – кількість спроб перепризначити сектор (Remap).
Raw Read Error Rate – показник частоти помилок при читанні даних з поверхні диска. Виникає в разі, коли при одноразовому проході, голівці не вдається провести читання комірки. Збільшення параметра викликано зазвичай апаратними неполадками жорсткого диска.
Write Error Rate – показує частоту появи помилок запису. Викликана в більшості своїй неполадками механіки жорсткого диска.
Seek Error Rate – дані помилок позиціонування головки, викликані неполадками двигуна механіки голівки що зчитує.
Current Pending Sector Count - при одноразовому проході у головки може не вийти урахувати дані з комірки, в такому випадку цей осередок буде позначена як кандидатом на заміну.
Перевірка SSD диска на знос
Якщо в ноутбуці встановлений SSD накопичувач, його стан можна оцінити програмою SSD Life, яка дасть інформацію про сумарний час роботи, кількості включень і ресурс який залишився у SSD накопичувача.
До речі, показник кількості включень і кількість відпрацьованих годин - є дуже цінною інформацією, таким чином ви зможете прикинути який реальний вік ноутбука і як часто їм користувалися. Якщо продавець вам сказав, що ноутбуку всього рік, а у смарті жорсткого диска вказано 10428 годин, що становить 434 повних діб безперервної роботи, можна зробити висновок що ноутбуку точно більше 3х років, або він довше за рік працював не виключаючи.
Стрес-тест процесора і оперативної пам'яті ноутбука
Тепер перейдемо до стрес-тесту ноутбука. Зверніть увагу що стрес-тест найкраще запускати, коли ноутбук підключений до електромережі. У верхньому правому куті вікна можна вибрати пристрої, які будуть тестуватися. Нижче надані два графіка: верхній - показує температуру, нижній - рівень завантаженості процесора. Рекомендований час стрес-тесту для ноутбука - 10 хвилин.
Для чого потрібно проводити стрес тест ноутбука - часто буває таке що ноутбук може працювати цілком стабільніно при низькій завантаженості, але, як тільки доходить до повного завантаження процесора або оперативної пам'яті, ноутбук перезавантажується або намертво зависає. Що стосується рівня температури при стрес тесті - тут все не однозначно. Температура може вирости і до 95 ° C, але цей показник може бути викликаний забитої пилом системою охолодження ноутбука і якщо почистити ноутбук від пилу та поміняти термопасту, тоді температура повернеться до нормальних показників в районі 65-75 ° C (в залежності від процесора і якості виконання системи охолодження в ноутбуці). За графіком температури можна визначити приблизний стан термотрубкі на системі охолодження, якщо при зупинці стрес-тесту температура різко зменшується - термотрубка в порядку і тепло відводить.
У разі, коли при зупинці стрес-тесту температура поступово знижується по 1-2 ° C - швидше за все термотрубка в поганому стані. Ще один важливий показник на нижньому графіку - CPU Throttling. Якщо в ході тесту з'являються червоні позначки на нижньому графіку, значить процесор йде в режим Thermal Throttling і для процесора це дуже погано.
Стрес тест відеокарти ноутбука
Якщо ви купуєте ноутбук з дискретною відеокартою, наприклад, GeForce GT1050, обов'язково потрібно зробити тест під навантаженням, тому як відеочіп - це одне з найбільш вразливих місць при перегріванні на ноутбуці. Щоб напевно бути впевненим в справності відеокарти, можна зробити стрес тест за допомогою безкоштовної програми FurMark. Програма дуже легка у використанні, запускаєте і натискаєте на GPU stress test. Для повного розуміння що відеочіп в ноутбуці справний, вистачить 3 хвилини тесту. Якщо програма не відкривається, швидше за все проблеми з драйверами. Якщо під час тесту ноутбук завис, перезавантажився або з'явився синій екран - проблема з відеокартою. За допомогою FurMark можна подивитися більш детальну інформацію про відеокарту - натиснувши на GPU-Z.
Деякі «експерти» можуть заперечити що ця програма псує відеокарти. Але як показує практика, якщо відеочіп ноутбука справний, тест на 2-3 хвилини відеокарти не зашкодить. Якщо же відеочіп на ноутбуці гріти-перегрітий, тоді так, для такого ноутбука ця програма є небезпечною. Тому якщо продавець відмовляється запускати FurMark на ноутбуці, це може бути сигнал про те, що у ноутбука є приховані проблеми. На крайній випадок можна скористатися аналогом OCCT або 3DMark.
Поради що запитати у продавця при покупці б/у ноутбука
До зустрічі з продавцем, на етапі спілкування по телефону, поставте йому запитання - «чи розбирався ноутбук?», Якщо - так, «Яка була причина розбирання ноутбука?». Якщо для вас не прийнятно купувати б/у ноутбук, який з якоїсь причини розбирався, на цьому етапі ви зможете відсіяти таких продавців і заощадити час на зустрічах, звичайно якщо продавець сказав правду що ноутбук розбирався. Але якщо продавець скаже що ноутбук не розбирався і при зустрічі ви помітите сліди розборки на корпусі, тоді ви відразу зрозумієте, що продавець щось приховує.
Давайте припустимо продавець скаже, що ноутбук розбирався для чищення системи охолодження, задайте зустрічне запитання - «Хто чистив ноутбук?» - якщо продавець відповість, що він це робив власноруч, запитаєте яку він термопасту використовував при чищенні ноутбука. Якщо продавець дійсно сам чистив ноутбук від пилу, він повинен був замінити термопасту на процесорі, і він повинен запам'ятати назву термопасти, яку використовував. Зверніть увагу як продавець відреагує на питання щодо того, яку термопасту він використовував. Якщо це питання введе його в ступор або він почне говорити, що вже не пам'ятає - швидше за все ноутбук міг розбиратися в інших цілях, наприклад, в сервісному центрі для ремонту якоїсь більш значною поломки.
Ще продавець може сказати, що ноутбук розбирався в цілях апгрейда комплектуючих, наприклад, він збільшив оперативну пам'ять і поставив замість звичайного жорсткого диска - ssd накопичувач. Архітектура деяких моделей ноутбука спроектована так, що доступ до жорсткого диска і оперативної пам'яті знаходиться під окремою кришечкою, яку тримає за все один гвинтик. Але якщо крім цього одного гвинтика злизаний ще інші гвинтики - про який тут апгрейд можна говорити…
Якщо ви купуєте ноутбук у продавця з іншого міста, і він відправляє ноутбук післяплатою, попросіть продавця перед відправкою встановити всі необхідні драйвера. Можна попередити його, що буде проводити тести при огляді. І якщо ноутбук проблемний, швидше за все, продавець не відправить вам ноутбук.
У висновку хочу сказати - якщо ви помітили сліди розбирання і продавець каже цілком зрозумілі аргументи, ви все одно ризикуєте, купуючи такий ноутбук. Цілком можливо ви потрапили на баригу зі стажем, який в силу свого досвіду знає, як і що правильно говорити, щоб ввести вас в оману.
Related Articles
Вибираємо кращу термопасту для ноутбука
Дізнайтеся яка краща термопаста для ноутбука і комп'ютерного процесора, проводимо тест порівнюючи з термопастою Noctua NT-H1, Arctic MX-4, GD900, HY810, HY880, Zalman ZM-STG2, HY510, HY710, HY610.
Все що потрібно знати про оперативну пам'ять для ноутбука
Відповідаємо на найпопулярні питання щодо оперативної пам'яті. Допоможемо розібратися в типах пам'яті DDR3, DDR3L, DDR4 та як їх відрізняти.
Перенесення системи на SSD
Як на ноутбуці перенести Windows на SSD. Розглянемо 3 безкоштовні програми для перенесення системи з hdd на ssd
Tags Стаття